• Skip to main content

InvestGuru.cz

Pomáháme budoucím rentiérům k finanční svobodě

  • K finanční nezávislosti
  • Proč InvestGuru
  • Blog
  • Přihlásit se
Ceny akcií v roce 2020 výrazně rostly: Nafukuje se bublina?

Ceny akcií v roce 2020 výrazně rostly: Nafukuje se bublina?

zveřejněno 5. 1. 2021

Akcie tvoří větší či menší část portfolia prakticky každého investora.

V březnu 2020 akciové trhy zažily výrazný propad. Jejich následný rychlý růst tento propad překonal. A nejen to.

Akciové trhy v USA končí rok na výrazně vyšších číslech než ho začaly. I přes současné dění ohledně COVID-19.

  • S&P 500 +16,26 % v USD (+12,24 % v CZK)
  • Nasdaq +43,64 % v USD (+37,39 % v CZK)
  • US Dividend Aristocrats +0,88 % v USD (-4,36 % v CZK)
  • Dow Jones 30 +7,25 % v USD

(zdroj MorningStar)

Začínají se dokonce objevovat hlasy, že akcie jsou nyní příliš drahé a možná se zde i vytváří cenová bublina.

Jsou obavy opodstatněné, nebo nikoli?

Jsou ceny amerických akcií bezprecedentně vysoko?

V srpnu 2020 jsme zmínili 3 důvody, proč nejsou americké akcie v bublině, ale od té doby akcie přidaly téměř 10 %. A zdravotní dopad COVID-19 i hlasy mluvící o bublině od té doby sílí.

Na úvod je nutné říci, že výrazněji rostoucí ceny sledujeme především u růstových akcií z USA. Takové tradiční dividendové akcie jsou stále v mínusu. A to je normální. Každý rok jde něco nahoru a něco jde dolů.

Tempo růstu cen akcií evropských i z ostatních částí světa není zdaleka tak rychlé. Zde se zatím ani o náznaku bubliny nemá vůbec cenu bavit.

Zároveň je potřeba zdůraznit, že samotná hodnota akcií a indexů je tvořena více faktory než jen samotnou cenou tvořenou na základě poptávky.

Tady jsou některé z nich:

  • hospodářské výsledky firem (především tahounů jednotlivých oborů)
  • výnosnost ostatních aktiv
  • celkový ekonomický vývoj
  • psychologie retailových investorů, zejména těch finančně méně vzdělaných.

Mezi největší firmy světa obchodované na burze patří hlavně technologické společnosti – Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Google. Současné vyšší ceny akcií proto mohou vést ke srovnání s rokem 2000.

Na přelomu tisíciletí byly hodnoty akcií našponované pod nereálnými očekáváními z dalšího vývoje technologických firem. Když se ukázala nereálnost těchto očekávání, bublina splaskla.

V současné době jsme ale od podobné situace velmi daleko a o cenové bublině se u akciového trhu jako celku nedá hovořit.

Rok 2000 se neopakuje, roli hraje i úroková sazba

Valuace akcií byla kolem roku 2000 mnohem výše. Nejde totiž jen o cenovou úroveň akciového trhu, ale také o srovnání jejich výnosnosti s dalšími aktivy, zejména s dluhopisy.

Při nízkých úrokových sazbách (které zažíváme nyní) jsou akcie vůči dluhopisům výrazně atraktivnější, a tudíž žádanější.

Když se podíváme na rizikovou prémii (tedy rozdíl mezi ziskovostí akcií (E/P – Earnings/Price – Zisky/Cena) a reálným výnosem z dluhopisů) u indexu S&P 500 a její vývoj v čase, vidíme, že akcie již v minulosti byly v tomto porovnání mnohem výše.

Například v letech 2009 a dalších dvou letech, po odrazu ode dna hospodářské krize, začaly být v tomto srovnání akcie svou výnosností hodně atraktivní.

Naopak při technologické bublině na přelomu tisíciletí vidíme, že výnosnost akcií ani před splasknutím bubliny nebyla nikterak závratná a po splasknutí bubliny v roce 2000 se výnosnost akcií prakticky rovnala výnosnosti dluhopisů.

Nynější hodnota rizikové prémie se pohybuje mezi těmito dvěma zmíněnými extrémy – není ani dramaticky vysoká, ani nízká.

Dá se tedy říci, že akcie dle tohoto srovnání v současné době vypadají jako rozumně oceněné. Aktuální nízké úrokové sazby snižují výnosnost dluhopisů a činí naopak atraktivnějšími akcie.

Růst jejich cen je tedy i tímto opodstatněný.

Technologické firmy: Opravdová bublina už tu byla

To, jestli je akcie drahá, nezávisí jen na samotné ceně, ale i na tom, co oproti tomu v rámci držby titulu dostáváte – zisky, tržby apod.

Obdobně jako na přelomu tisíciletí jsou i nyní jedny z nejsledovanějších akcie technologických firem považovaných za jedny z tahounů hospodářského a společenského vývoje.

V roce 2000, kdy vrcholila a poté splaskla „dot com“ bublina, šly bezprecedentně nahoru ceny akcií internetových a technologických firem, které za sebou ale v mnoha případech ještě neměly žádnou historii hospodářských výsledků a zisků.

Celý růst a šílenství kolem těchto titulů byly taženy jen příslibem, že tyto společnosti a celý obor raketově porostou. Tato očekávání vytvořila skutečnou bublinu, kdy ceny těchto firem neměly hmatatelný základ.

A když se ukázalo, že tato očekávání tyto společnosti rozhodně nebudou schopny naplnit, bublina splaskla.

Současná hodnota technologických firem je ovšem podepřena jejich minulými výsledky – rostoucími zisky a tržbami, prokazatelným vývojem a dalším plánovaným zdokonalováním reálných produktů a služeb.

V rámci analytického servisu Fichtner Investment Advisors hlídáme ohodnocení finančních aktiv (akcie, dluhopisy a.d.) a pravidelně ho reportujeme našim klientům.

Vývoj je jiný

Srovnejme si vývoj indexu NASDAQ, který obsahuje převážně technologické firmy. Vezmeme posledních 5 let (tedy 2015–2020) a 5 let před splasknutím bubliny v roce 2000 (roky 1995–2000).

Uvidíme, co bublina opravdu znamenala a znamená.

Situace na indexu NASDAQ nevypadá jako v roce 2000

Současný vývoj 5letého indexu vykazuje hodnotu +127 %, na přelomu tisíciletí to však bylo + 456 %. I to tedy ukazuje, že současný stav opravdu nelze srovnávat s rokem 2000.

Zajímavý je také pohled na vývoj ceny akcií konkrétních renomovaných technologických společností dnešní doby a přelomu tisíciletí.

Například akcie Amazonu vykázaly za posledních 5 let (2015 – 2020) růst přes 500%, Netflix přes 370 %, trojciferné číslo růstu můžeme vidět i u Facebooku či Applu. Můžete si říct, že to je obrovský růst a určitě bublina, ale..

A na jakých hodnotách byly kolem roku 2000 společnosti považované za tehdejší technologické tahouny?

Rozdíl je řádový… Cisco za 5leté období (1995 – 2000) narostlo o ohromujících více než 3 900 %, Microsoft o 1 600 %, Oracle o 1200 % a Intel „jen” o  998 %.

Takovéto dramatické skoky v současném vývoji nepozorujeme.

Ani psychologie neukazuje na bublinu

Důležitou součástí investičních trhů je psychologie samotných investorů.

Bublinu hodně podporuje chování méně vzdělaných investorů, kteří se často nechají strhnout emocemi a zprávami odhadujícími další silný růst akcií nebo konkrétních titulů či oborů.

V takové chvíli naskakují tito investoři do hry s vidinou, že pořízením akcií v tento moment budou po pokračujícím očekáváném růstu realizovat další zisk.

Převis poptávky způsobí další růst cen – a to začne nafukovat onu psychologickou bublinu. Růst se v určité chvíli ale zastaví a nikdo neumí odhadnout, kdy tato chvíle nastane.

Tento proces má příznačný název „hra na většího blázna“.

Ten, kdo kupuje už poměrně drahé tituly, doufá, že růst cen bude ještě trvat a že najde ještě většího blázna, který pak koupí ještě dráže a on vydělá.

To se však v dnešní době také neděje.

Neslyšíme žádné výkřiky typu „nakupujte, akcie a jejich indexy půjdou ještě mnohem výše“.

Naopak. Spíše jsou slyšet ony skeptické názory a varování, že akcie jsou již nyní drahé.

Ani tato psychologická bublina tu tedy není. Běžní a v investičních trzích nepříliš vzdělaní lidé se nyní do nákupů akcií neženou a jsou naopak spíše opatrní.

Akcie nejsou předražené, opatrnost je ale na místě vždy

Všechny výše zmíněné ukazatele a srovnání tedy ukazují na to, že zde na akciových trzích žádná cenová bublina není a jejich ceny nejsou iracionálně „přestřelené“.

To ovšem samozřejmě nemusí znamenat, že nemohou být bublinově nadhodnocené ceny některých konkrétních titulů. Nejčastěji se hovoří o automobilce Tesla, která za rok 2020 vyrostla o 731 %.

Zároveň nelze odhadovat další vývoj a říci si například, že bychom měli být na pomyslném vrcholu a že nás nemůže čekat další (byť třeba jen pozvolnější) růst cen akcií. Ten klidně může pokračovat.

Není tedy dobré ani spekulovat na to, že by nyní měly být akcie na vrcholu a zaspekulovat na pokles („shortovat“).

Ale i k poklesu samozřejmě dojít může: Pokud by pod vlivem současného dění přišla silnější hospodářská krize a zisky firem by dále klesaly, tak to akciový trh samozřejmě ovlivní a pravděpodobně by pak došlo k poklesu cen.

Kam se pohne trh v roce 2021 nevíme (a neví to zřejmě nikdo, každý jen hádá), nicméně můžeme shrnout současnou situaci do jedné věty:

Cenová bublina aktuálně na akciových trzích jako celku není, a proto doporučujeme, aby pro dlouhodobé investování stále převažovaly v diverzifikovaném portfoliu akcie.

Vytvořte si diverzifikované portfolio pro dlouhodobé investování

Zařazeno pod: Články Oštítkováno: akcie, bublina

Tomáš Tyl

Autor Tomáš Tyl

Investiční analytik a partner ve Fichtner s.r.o.
Tomáš je autorem knihy "10 způsobů jak se (ne)nechat připravit o peníze", spoluautorem knihy „Osobní finance” a připravil stovky metodik, analýz a plánů.

Reader Interactions

Comments

  1. Profilový obrázekmenon

    5. 1. 2021 at 16:41

    Akciový trh je velmi výrazně nadhodnocený podle Buffett indikátoru… Na základě historického poměru celkového tržního ocenění k US HDP (v současné době na úrovni 184,7 %)se pravděpodobně z této úrovně ocenění, včetně dividend, vrátí -2,4 % ročně. …US akcie jsou tak nejdražší za 50let.
    Na základě historického poměru nově zavedeného celkového tržního stropu nad HDP plus celkové aktivum Federálních rezervních bank (v současné době na úrovni 136,8%)je akciový trh výrazně nadhodnocen a je pravděpodobné, že z této úrovně ocenění, včetně dividend, vrátí -0,6% ročně.

    Odpovědět
    • Tomáš TylTomáš Tyl

      8. 1. 2021 at 12:15

      Dobrý den,

      tento indikátor aktuálně vypovídá více o změnách v ekonomice, než o tom jak jsou akcie drahé. A z principu bude dosahovat dlouhodobě nových maxim (protože akcie rostou rychleji, než HDP).

      Kromě toho ani není pravda, že by šlo o Buffettův oblíbený indikátor, jak se často nepřesně píše. Ve skutečnosti se o něm zmínil jen jednou před 19 lety s tím, že má své limitace (a dlouhodobě poroste). Více si o tom můžete poslechnout v našem videu na tomto odkazu:
      https://www.linkedin.com/posts/tomas-tyl_buffett-akcie-fichtner-activity-6725058500692590593-V29v

      Odpovědět
  2. Profilový obrázekmenon

    11. 1. 2021 at 14:20

    http://www.currentmarketvaluation.com/images/2021-01-07-BI-5-Mkt-to-GDP-Detrended-Recent.png Dobrý den,………. nevypadá to,že by tento ind.dosahoval ,jak píšete, dlouhodobých maxim alespoň ne na tomto grafu a období vhodné k nákupům akcií ukazuje poměrně dobře…nevím,zda má pan Buffett tento ind.v oblibě , já však ano…v roce 2009 jsem také na jeho základě nakoupil několik velmi levných titulů , např…Intuit a dnes vím ,že jsem udělal dobře.

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Trénink zdarma
  • Blog
  • Kontakt
  • O nás
  • Ochrana osobních údajů

Copyright © 2003 - 2020 · eFrank a. s. - Všechna práva vyhrazena ·