Zlato

Prestože to tak na první pohled nemusí vypadat, zlato není investice. Jsou dva důvody pro nákupu zlata.

Zlato jako spekulace

Prvním je spekulace. Zlato totiž nenese žádný průběžný výnos, záleží pouze na aktuální ceně – na tom kolik jsou ostatní investoři ochotni za zlato zaplatit. Kupujete něco a doufáte, že pár měsíců či let se najde další spekulant, který to od vás koupí a zaplatí za to více než vy.

Spousta prodejců ukazuje pouze dobré roky zlata po roce 2000, ale klienti, kteří si koupili zlato okolo roku 1980 čekali zhruba 25 let, než se po propadu jeho ceny dostali opět na původní hodnotu. Mezitím jim nepřitekl žádný průběžný výnos.

Zlato jako pojištění

Druhým důvodem pro jeho koupi je pojištění pro případ, že se obáváte zhroucení finančního systému a zániku světa, ve kterém existují běžné peníze. Potom přijde Váš čas a vy si za cenné zlato můžete koupit potraviny a další věci tak, jako se to dělalo před tisícemi let.

V takovém případě je ale nutné taky ke zlatu jako pojištění přistupovat. Nemůže pro Vás být důležité, kolik aktuálně stojí a jestli jeho poroste či bude klesat. Musíte se smířit s tím, že pokud nastane situace, kvůli které zlato držíte, tak bude mít tu správnou hodnotu. A pokud ta situace nenastane, je to jako u každého jiného pojištění. Vaše peníze zůstanou tomu, od koho jste si zlato (pojištění) koupili.

Kdy je tedy zlato vhodné ke koupi?

Pokud chcete spekulovat a nebo se obáváte budoucnosti. Pokud chcete dlouhodobě investovat, tak se mu raději vyhněte.