Komodity

Když si kupujete komodity, spekulujete na to, že za pár měsíců bude jejich cena vyšší. Výsledky v investování do komodit jsou značně proměnlivé a nemáte možnost je ovlivnit.

Záleží totiž na tom, jaké např. bude počasí a následně úroda a ceny kávy, kakaa, džusu apod. U jiných komodit záleží např. na mezinárodní situaci a domluvě např. producentů ropy.

Komodity můžete mít v portfoliu skrze akciové investice

Pomeranče ale musí někdo pěstovat, ropu někdo těžit. Nemusíte odhadovat neodhadnutelné ceny džusu nebo ropy, ale můžete investovat do firem, které z komodit profitují. Můžete vyhodnotit, jak je společnost připravena na roky, kdy bude špatné počasí a bude méně pomerančů nebo jestli má společnost nějakou alternativu ve svém podnikání, pokud už svět nebude spotřebovávat tolik ropy jako dnes.

Pro koho jsou komodity vhodné

Pokud investujete do komodit skrze akcie těchto komoditních společností (ropné firmy, důlní společnosti, hutě a společnosti zaměřené na zemědělství), pak se stáváte investorem.

Pokud ovšem chcete odhadovat jaké bude příští rok počasí v Jižní Americe a odhadnout cenu kávy, jestli bude uzavřena nějaká dohoda ohledně ceny ropy nebo které slitiny se budou využívat při výrobě smartphonů za několik let, pak to můžete zkusit. Mějte ale vždy na paměti, že se jedná o čistou spekulaci, nikoliv o investici.

Ukázka kolísavosti komodit – 10ti leté grafy

Zdroj: Nasdaq.com

Zdroj: Nasdaq.com

Zdroj: Nasdaq.com