Dluhopis

Co to je dluhopis?

Proč si klienti berou hypotéční úvěr? Protože si chtějí koupit dům, na který aktuálně nemají dost peněz a tak si tyto peníze půjčí od banky. Peníze jí za nějaký čas vrátí a zaplatí jí za to peníze navíc – tzv. úrok.

Do stejné situace se může dostat i firma nebo stát. Nemá aktuálně dost peněz a proto si je půjčí. A půjčit jim je můžete vy. Koupíte si dluhopis takové firmy nebo státu, tím půjčíte své peníze. A stejně jako klienti, kteří platí úrok z hypotéčního úvěru, tak i firmy a státy Vám platí úroky za to, že jim peníze půjčíte. To je Vaše odměna.

Jaké jsou s investováním do dluhopisů spojená rizika?

Rizikem pro Vás jako investora (toho, kdo firmě půjčí své peníze) ale je, pokud se daná firma dostane do problému a nebude schopna Vám peníze vrátit.

V příkladu s hypotéčním úvěrem se takovému riziku typická banka brání tak, že má stovky tisíc až miliony klientů, kteří si od ní vezmou hypotéční úvěr – půjčí si od ní peníze. Proto banku neohrožuje, pokud např. nějaký klient ztratí práci a přestane splácet. Diverzifikuje – půjčuje spustě různých klientů.

Jak se díky fondům riziku bránit?

I vy se můžete bránit tomu, že konkrétní firma nebo stát, které jste půjčili peníze, se dostane do problémů a nebdue schopna Vám peníze vrátit. Můžete investovat do dluhopisového fondu, který nakupuje např. 500 různých dluhopisů jednotlivých států a firem. Když se např. 10 z těchto dlužníků dostane do problémů, neohrozí Vás to tolik, protože zbýlých 490 dlužníků Vám pravidelně platí úroky za to, že jste jim půjčili peníze.

Co určuje výši Vaší odměny – úroku?

Jak vysoký úrok od státu nebo firmy dostanete záleží na tom, jak velká je pravděpodobnost, že nebude schopna peníze vrátit zpět. Pokud například půjčujete firmě ve finančních problémech, je riziko nesplacení půjčky větší a vy můžete očekávávat vyšší úrok. Oproti tomu když například půjčíte Něměcku, Švýcarsku nebo USA, je pravděpodobnost nesplacení menší, ale vy také musíte pčekávat nižší úrok.